Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Poradnik młodego przedsiębiorcy: Księgowość w spółce cywilnej

office | Przestrzeń dla biznesu

Spółka Cywilna to najprostsza forma wspólnej działalności gospodarczej dla dwóch przedsiębiorców, a koszta związane z jej utworzeniem są bardzo niskie. Stąd staje się ona częstym wyborem wśród przedsiębiorców rozwijających działalności gospodarcze poprzez przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę. Rachunkowość spółki cywilnej różnie się od prowadzenia księgowości spółki z o.o. i innych form działalności gospodarczej.

 

Podstawowe różnice prawne i księgowość w spółce cywilnej

 

Spółka cywilna to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej, która w przeciwieństwie do spółek prawa handlowego nie posiada własnej osobowości prawnej. Spółkę cywilną może założyć dwóch — bądź większa liczba wspólników. Uzyskują oni wówczas odrębne wpisy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sama spółka cywilna nie posiada własnej osobowości prawnej, ale będzie jej nadany NIP i będzie ona podmiotem spraw podatkowych. Wspólnicy, jako spółka wspólnie zgłaszają się do VAT, biorą faktury zakupowe, zatrudniają pracowników i wystawiają faktury razem w imieniu spółki. Kiedy przychodzi jednak do rozliczeń z ZUS-em, każdy ze wspólników rozlicza się indywidualnie. Również osobno rozliczają się z podatku dochodowego — zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie spółki cywilnej przez nich zawartej.

W przeciwieństwie do innych spółek prawa handlowego księgowość spółki cywilnej nie musi od razu prowadzić pełnej księgowości. Na początku prowadzenia takiej formy działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie księgowości w formie księgi przychodów i rozchodów. Dzieje się tak dlatego gdyż jest to rozwiązanie prostsze i tańsze od pełnej księgowości. Jednak pełna księgowość stanie się koniecznością, gdy przychody netto spółki pochodzące ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych przekroczą pewien limit.

Spółka cywilna może jednak przejść na pełną księgowość jeszcze przed przekroczeniem takiego limitu, a czasem nawet pojawi się konieczność prowadzenia pełnej księgowości od samego początku – na przykład, gdy chociaż jeden ze wspólników tworzących spółkę cywilną nie jest osobą fizyczną. Z racji na fakt, że pełna księgowość to najdokładniejsza i najbardziej skomplikowana forma księgowości w spółce, wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing usług finansowo-księgowych do zewnętrznego biura rachunkowego.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).