Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Przydatna Księgowość: spółki z o.o. a spółki komandytowe

office | Przestrzeń dla biznesu

Spółka z o.o. to najpowszechniejsza forma działalności gospodarczej w Polsce. Jak wynika z jej nazwy, wspólnicy takiej spółki nie odpowiadają własnym majątkiem za ewentualne długi spółki. Ich odpowiedzialność ograniczona jest jedynie do wielkości wniesionych przez nich wkładów. Z kolei spółka komandytowa nie jest w Polsce tak znana, jak spółka z o.o. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza jednak faktowi, że jest ona opodatkowana jedynie raz.

Jakie są największe korzyści obu spółek ?

Jak wskazuje nazwa, spółka z o.o. oferuje ograniczoną odpowiedzialność jej wspólników. Ryzykują oni kwotą równą jedynie wniesionym przez nich wkładom. Oznacza to, że ich majątek osobisty jest bezpieczny nawet w obliczu ewentualnych długów spółki. Skuteczne prowadzenie księgowości spółki z o.o. umożliwia analizę przepływów pieniężnych w firmie, co z kolei ułatwia prowadzenie firmy, uzyskanie kredytów i zdobycie nowych inwestorów. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia również ominięcie uiszczania opłat na składki ZUS.

A spółka komandytowa ?

Z kolei głównym atrybutem spółki komandytowej jest wspomniane już pojedyncze opodatkowanie zysków spółki. Spółka z o.o. płaci podatek w wysokości 19% dwukrotnie, gdy chce uzyskać dostęp do swoich zysków. Najpierw 19% podatek CIT, a następnie 19% przy wypłacie pieniędzy dla wspólników. Spółka komandytowa z kolei może od swoich zysków zapłacić jedynie 19% podatek liniowy, nawet gdy wspólnikom wypłacany jest cały zysk spółki.

Prowadzenie księgowości spółki z oo i spółki komandytowej – która lepsza?

Oczywiście na pytanie – który model działalności gospodarczej jest lepszy, nie ma co próbować odpowiedzieć. Każdy przedsiębiorca wie, że takie kwestie zależą głównie od obszaru prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, jak i wielu innych czynników. Pytaniem, które warto już natomiast zadać, jest: która z tych opcji jest korzystniejsza dla konkretnego przedsiębiorcy? I o taką kwestię zawsze warto zapytać profesjonalistów. Czemu? Gdyż dzięki znajomości prawa podatkowego mogą oni zaproponować rozwiązania, o jakich przeciętny przedsiębiorca, by nie pomyślał, gdyż nie ma po prosty wystarczającego doświadczenia w kwestii optymalizacji i księgowości w spółce z o.o. lub spółce komandytowej.

Zobaczmy to na przykładzie:

„W spółce komandytowej występuje tak zwany Komplementariusz, który jest jednym ze wspólników. Posiada on w firmie funkcję reprezentacyjną i aktywnie prowadzi sprawy spółki. Komplementariusz odpowiada bez ograniczenia za zobowiązania spółki – co w praktyce oznacza, że ryzykuje całym swoim majątkiem za prowadzenie biznesu.„

Brzmi zniechęcająco? Więc co biuro księgowe luboń może robić, by wspomóc przedsiębiorcę do spółki komandytowej?

„Wspólnikiem spółki komandytowej może być osoba fizyczna, ale nie tylko! Mogą to być również osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, posiadające jednocześnie zdolność prawną. Czyli Komplementariuszem może być, chociażby spółka z o.o założona przez wspólników, która zostanie stworzona z minimalnym wkładem o wysokości 5000 złotych – i to ta kwota będzie podlegała odpowiedzialności bez ograniczeń, a nie osoba fizyczna, która narażałaby swój prywatny majątek. „
- Sigmapartner, biuro rachunkowe luboń

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do czynności prostych. Samo dbanie o rozwój biznesu i walka o klienta, będzie wymagać od przedsiębiorcy bardzo dużo czasu i energii. Skomplikowane przepisy prawne nie tylko pochłoną część tego czasu, ale również mogą okazać się zbyt zawiłe, by przeciętny przedsiębiorca jak najlepiej wykorzystał dostępne dla niego opcje. Niepotrzebne ryzykowanie własnym majątkiem, droższa opcja podatkowa większy koszt, jaki niesie ze sobą rozliczenie kadrowo płacowe, to tylko niektóre z przykładów. Z doświadczenia polecamy skorzystanie z usług dobrego biura rachunkowego.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).