Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Stres - przyjaciel czy wróg Twojego sukcesu

Michał Toczyski | Młoda Krew Biznesu

Czy zdajesz sobie sprawę, że stres ma dwa oblicza? Może być Twoim wrogiem, ale też przyjacielem. Przygotowałam dla Ciebie propozycję. Zaprzyjaźnij się ze swoim stresem po to, byś lepiej radził sobie z nim radził. I wyciśnij z niego ile się da.

Obserwuj siebie

Co czujesz w stresie, jak zachowuje się Twoje ciało, co myślisz? Czy czujesz napięcie w rękach, w nogach, czy obserwujesz zwiększoną potliwość dłoni, zaciśnięcie kolan, ściśnięcie żołądka? Aby doświadczyć co robi stres zrób sobie mały test:

  • W pozycji stojącej rozluźnij się - pomyśl o czymś, co sprawia Ci przyjemność,
  • zaobserwuj stopień rozluźnienia swoich mięśni rąk, nóg, gdzie jest przesunięty ciężar Twojego ciała na palce stopy, na całą stopę a może na pięty.

Zrób skłon z wyprostowanymi nogami zauważ, jak daleko sięgasz do
podłoża i gdzie czujesz napięcie.

  • Teraz pomyśl o sytuacji stresowej, trudnej dla Ciebie i zrób jeszcze raz te sprawdziany - zauważ różnicę.

Zapoznaj się z mechanizmami stresu

Pewnie jesteś ciekawy, dlaczego tak się dzieje?

  1. Krew odpływa z mózgu, a szczególnie niedominującej półkuli do mięśni, co sprawia, że jesteś niedotleniony.
  2. Zmniejsza się ukrwienie wyższych partii mózgu, odpowiedzialnych za myślenie i podejmowanie decyzji.

Co się dzieje z ciałem podczas stresu?

  • Hormony: adrenalina i kortyzol natychmiast podwyższają ciśnienie krwi, blokują proces trawienia i uwalniają duże ilości glukozy do wykorzystania

W związku z tym:

  • mięśnie napinają się, a ścięgna ulegają skróceniu,
  • żyły schodzą wgłąb ciała, aby uniknąć krwotoku w razie zranienia,
  • ciało błyskawicznie usuwa wodę z organizmu.

Czy zdajesz sobie sprawę, że tak dzieje się za każdym razem, gdy stresujesz się, martwisz, myślisz negatywnie lub jesteś zmęczony i niewyspany?

Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz opanować tak stres, aby wykorzystać jego moc? Wtedy staje się najlepszym motywatorem oraz kreatorem nowych pomysłów.

Pewnie się zastanawiasz, jak to zrobić.

Zapoznaj się z głównym elementem, który kształtuje sposób Twojego zachowania w stresie. Jest to dominacja Twojej półkuli
mózgowej.

Oto pytania, które pomogą Ci sprawdzić swoją dominująca półkulę.

Obserwuj siebie

Przypomnij Sobie, jak reagujesz w stresie:

1. Czy reagujesz emocjonalnie, chodzisz po pomieszczeniu, w którym jesteś?

2. Czy raczej jesteś spokojny, starasz się opanować i szukasz rozwiązania?

Jeśli reagujesz podobnie jak w punkcie #1, to masz przewagę dominacji prawej półkuli mózgowej w sytuacjach stresowych. Zapamiętaj, że to jest Twoja dominująca półkula, to w stresie prawdopodobnie zareagujesz emocjonalnie na całokształt zaistniałej sytuacji. Dzieje się to dlatego, że prawa kora przedczołowa zwiększa poziom emocji negatywnych związanych z poczuciem zagrożenia czyli przysłowiowe robi „z igły widły”.

Jeśli reagujesz podobnie jak w punkcie #2, to zapamiętaj, że Twoja dominująca półkula jest logiczna. W stresie możesz mieć tendencję do koncentrowania się na szczegółach, trudności z zobaczeniem i odczuciem całokształtu sytuacji.

Cała sztuka, aby do wszystkich działań, które podejmujesz wykorzystać cały mózg.

Naucz się i stosuj ćwiczenia

1. Nawodnij ciało i mózg

Podczas stresu tracisz ogromne ilości wody, która jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz do procesów myślenia i przetwarzania informacji.

W normalnej sytuacji potrzebujesz tyle szklanek czystej,
niskozmineralizowanej, niegazowanej wody mineralnej/źródlanej, ile
wynosi twoja waga podzielona przez 11.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę (szklanki) = waga kg / 11

Jeśli ważysz 60 kg, to potrzebujesz wypić około 6 szklanek wody dziennie. Pamiętaj! W przypadku stresu ilość ta ulega podwojeniu!

Czyli w stresie potrzebujesz już 12 szklanek wody w ciągu doby! Nawodnienie jest podstawową techniką walki ze stresem, która daje błyskawiczne efekty i możesz ją stosować praktycznie zawsze i wszędzie. Wystarczy tylko napić się wody.

2. Dotleń Swój mózg.

Tak, jak pamiętasz, duża część krwi odpływa podczas stresu do mięśni, aby szybciej uciekać lub walczyć. To bardzo niekorzystne, gdyż mózg jest wówczas gorzej dotleniony, a co za tym idzie, procesy umysłowe są mniej wydajne.

Najprostsze, co możesz zrobić, to w ciągu 1 minuty dostarczyć mózgowi świeżo natlenioną krew, dzięki masażowi punktów
na myślenie
.

Punkty te znajdują się po obu stronach obojczyków w lekkich wgłębieniach. Łatwiej je znaleźć, gdy ramiona wysuniesz do przodu.

Kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki masujesz przez minutę oba punkty. Drugą rękę połóż na pępku. Po chwili zmień rękę i masuj punkty druga ręką.

Pod tymi punktami znajdują się arterie prowadzące natlenioną krew do mózgu. Masując je uruchamiasz lepszy przepływ krwi, a co za tym idzie większe dotlenienie obu półkul.

Uśmiechnij się do Siebie i do Swojego życia

Wiesz, że podczas stresu organizm produkuje hormony: adrenalinę i kortyzol?

3. Dotykaj w stresie Swojego czoła.

Pokażę Ci teraz ćwiczenie, dzięki któremu możesz pozbyć się stresu i negatywnego działania adrenaliny i kortyzolu. Już wiesz, że dysponujesz zaworami, które zatrzymują nadmiar negatywnych emocji. To jest lewy płat przedczołowy, który odpowiada za ocenę sytuacji i podejmowanie decyzji.

Prawy odpowiada za reakcje odruchowe. Zadaniem jego jest szybko zareagować w sytuacji trudnej - więc często wyolbrzymia sytuację stresową.

Lewy płat natomiast pozwala realnie ocenić sytuację: czy rzeczywiście zagraża Ci niebezpieczeństwo. Prawy instruuje do szybkiego działania.

Masując punkty na czole

Dotknij końcami palców punktów na czole, które znajdują się bezpośrednio nad oczami, równo pośrodku między linią włosów a brwiami.

Punkty te przytrzymaj przez minutę, a jeśli boli Cię głowa to znacznie dłużej, aż ból zejdzie na tył głowy. Proste, prawda?

Wiesz zatem teraz, co dzieje się z Tobą, gdy się stresujesz i masz w ręku potężną brań przeciwko stresowi. Te proste ćwiczenia pomogą Ci w każdej sytuacji radzić sobie ze stresem.

Rozciągaj Swoje ciało

Wykonaj jedno ćwiczenie rozciągające w celu rozciągnięcia skróconych przez stres ścięgien, które mają za zadanie przygotować pozycję ciała do ucieczki albo walki. Wykonaj dowolne ćwiczenie. Np. przeciągnij się i zrób wydech.

Zapomniałabym - uśmiechaj się do każdej sytuacji. Uśmiech daje
informacje Twojemu mózgowi, że jest ok i wysyła kwas Gaba, który
natychmiast blokuje wydzielanie się adrenaliny i kortyzolu.

Powodzenia w okiełznaniu stresu. On może dać Ci wielką moc do działania. Już wiesz, co zrobić. Zaprzyjaźnij się z nim. Jeśli chcesz nauczyć się więcej, zapraszam na warsztat „Moc stresu”.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).