Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Dlaczego doradztwo personalne jest potrzebne?

office | Przestrzeń dla biznesu

Obecnie, gdy na rynku pracy zachodzą dość poważne zmiany, trudno pominąć aspekt wyboru i utrzymania pracownika w firmie. Szczególnie ważny staje się on w kontekście nadchodzącego rynku pracownika, jak również zwiększającej się rotacji osób zatrudnionych. Kwestie te związane są ze zmianą podejścia do pracy wśród wchodzących na rynek pokoleń, dla których coraz bardziej liczą się możliwość rozwoju oraz warunki zatrudnienia. Bez pomocy profesjonalnych doradców, pracodawcom może być więc trudno poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Usługi doradztwa personalnego wychodzą na szczęście naprzeciw ich potrzebom.

Pracownicy – jądro firmy

Doradca personalny zajmuje się wszystkim tym, co wiąże się z pozyskaniem pracownika oraz utrzymaniem go w firmie. Oznacza to, że w zakres jego działań wchodzi nie tylko sama rekrutacja, ale także dbanie o rozwój pracownika na konkretnym stanowisku. Obowiązkami profesjonalnego doradcy jest więc przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, Executive Search, Headhuntingu, Assessement i Development Center oraz badań testowych. Są to obszary, o rozwój których pracodawcy zaczynają szczególnie dbać. Dlaczego? Ponieważ ciągle wzrasta ich świadomość, że siłą napędową firmy są ludzie. Warto zatrudnić więc najlepszego z najlepszych, pomimo iż niejednokrotnie wiąże się to z koniecznością skorzystania z usług agencji doradztwa personalnego.

Wyręczyć pracodawcę

Pozytywne aspekty korzystania przez firmę z usług tego rodzaju agencji nietrudno wyliczyć. Doradcy personalni pomogą przede wszystkim w stworzeniu profilu idealnego kandydata, tak, by rzeczywiście był on dopasowany do potrzeb firmy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, bardzo istotny jest tutaj kontakt z konsultantem. Świadomość, że strategię działania omawiamy z konkretną osobą, sprawia, że pracodawca może poczuć się bardziej pewnie. Konsultant pełni tutaj funkcję przewodnika, doradzając przedsiębiorcy, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze.

- Coraz częściej zauważamy, że pracodawcy wolą zlecić rekrutację profesjonalnej agencji, która znajdzie im dokładnie takiego kandydata, którego szukają, niż zdać się na przypadkowy wybór osoby, która w danym momencie akurat nadesłała się na pasywne ogłoszenie rekrutacyjne – twierdzi Marcin Sojka, Business Development Manager z firmy Advisory Group TEST Human Resources. – Tym bardziej, że koszty promowanych ogłoszeń rekrutacyjnych zbliżają się do stawek agencyjnych za rekrutację.

Współpraca z agencją doradztwa personalnego może przynieść pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim, z jego barków zostaje zdjęty dodatkowy obowiązek, jakim jest poświęcanie czasu na poszukiwanie kandydatów. Przedsiębiorcom, nie korzystającym z usług doradztwa personalnego może nie udać się zdobyć tak dobrego pracownika, jakby tego chcieli – i to tylko dlatego, że mają za mało czasu, bądź nie potrafią w odpowiedni sposób przeprowadzić rekrutacji. Warto zaufać więc profesjonalnym doradcom i pozwolić im działać zgodnie z ich wiedzą i doświadczeniem.

Rekrutacja w praktyce

Doradztwo personalne ma w zanadrzu kilka metod rekrutacji pracowników, o których pokrótce wspomnieliśmy już wcześniej. Oprócz rozmowy kwalifikacyjnej, która dobrze sprawdza się, gdy klient nie ma wysokich wymagań, agencje stosują m.in. metodę Assessement Center. Przeprowadzanie specjalnych sesji AC ma na celu zbadanie poziomu kompetencji kandydatów w odniesieniu do konkretnego stanowiska, które mieliby oni zajmować. Odbywa się to poprzez symulację zadań zawodowych. Potencjalny pracownik musi poradzić sobie z zadaniami, podobnymi do tych, które mogą czekać go w prawdziwej pracy. Podobnie wygląda także sesja Development Center, z tymże nastawiona jest ona nie na rekrutację, lecz na rozwój pracowników, zatrudnionych już w firmie na stałe.

Metodą, obok której z pewnością nie da się przejść obojętnie, jest także Executive Search oraz Direct Search. Chętnie wykorzystują ją klienci, którym zależy na pozyskaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników, np. kadry zarządzającej. Specjaliści HR robią wtedy wszystko, aby znaleźć osoby najlepsze na rynku – nawet, jeśli te już gdzieś pracują. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy metoda ta jest etyczna w stosunku do firm konkurencyjnych, nie można jednak zarzucić jej nieskuteczności. Jasne staje się więc, że w pewnych sytuacjach, bez korzystania pomocy z zewnątrz, pracodawcy trudno byłoby osiągnąć podobne rezultaty, jak agencjom doradztwa personalnego.

Oprócz wymienionych metod, do rekrutacji i zarządzania rozwojem personelu, HR-owcy wykorzystują także inne sposoby. Prezentacje, wywiady panelowe, testy osobowości czy nawet specjalne lunche, to tylko niektóre spośród wielu dostępnych metod. Korzyści, wynikające ze współpracy z doradcami personalnymi trudno jest więc przecenić. Tylko eksperci w obszarze HR znają bowiem sposoby na pozyskanie i utrzymanie najlepszego dla firmy pracownika.

 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).