Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Wydłużony czas pracy kierowcy – kiedy jest możliwy?

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Dopuszczalny czas pracy kierowcy jest bardzo dokładnie opisany w przepisach. Ma to na celu zapobiegać wszelkim nadużyciom, które mogą odbić się nie tylko na samych kierowcach, ale i bezpieczeństwie całego ruchu drogowego. Zmęczenie i brak uwagi po wielu godzinach spędzonych za kierownicą nie sprzyjają bezpieczeństwu. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak wydłużenie czasu pracy kierowcy. W jakich warunkach jest dopuszczalne i o ile więcej czasu kierowca może spędzić na drodze?

O ile można wydłużyć czas pracy kierowcy?

Zawodowy kierowca w ciągu jednego dnia nie może spędzić za kierownicą więcej niż 9 godzin. Należy także pamiętać, że maksymalny dopuszczalny czas jazdy bez przerwy to 4,5 godziny, po których kierowca powinien zapewnić sobie 45-minutowy odpoczynek, zanim ruszy w dalszą drogę.

Czas pracy kierowcy w konkretnych i uzasadnionych okolicznościach może zostać wydłużony o 1 lub 2 godziny. Niezależnie od tego konieczne jest korzystanie z przerw według standardowych zasad. Oznacza to, że kierowca, który spędzi za kierownicą 10 godzin jednego dnia za sprawą wydłużonego czasu pracy, również nie może prowadzić pojazdu bez przerwy dłużej niż przez 4,5 godziny. Powinien on skorzystać w tym czasie z przynajmniej dwóch 45-minutowych przerw, dzieląc trasę do pokonania na co najmniej trzy etapy.

Więcej szczegółowych informacji na temat wydłużonego czasu pracy kierowców i warunków, na których jest on dopuszczony, przeczytać można w poradniku pod adresem https://pragmago.pl/porada/wydluzony-czas-pracy-kierowcy-w-jakich-warunkach-jest-dopuszczalny/.

W jakich warunkach kierowca może wydłużyć swój czas pracy?

Sytuacje, w których czas pracy kierowcy może zostać przedłużony, są bardzo dokładnie opisane. Dotyczy to wyłącznie wyjątkowych okoliczności, którym nie sposób było zapobiec na etapie planowania trasy przed wyruszeniem w drogę. Mowa między innymi o trudnych warunkach pogodowych lub nieprzejezdnej drodze, przez które kierowca nie może na czas dotrzeć do bazy lub własnego domu po skończonej pracy. Wydłużony czas pracy ma sprzyjać kierowcom, którzy bez tej możliwości byliby zmuszeni do postoju, kiedy cel podróży jest już nieopodal.

Uwaga: jeśli dana droga jest nieprzejezdna od dłuższego czasu, na przykład przez roboty drogowe, problemy z dojazdem można było przewidzieć wcześniej, a więc nie mogą one stanowić podstaw do przedłużenia czasu pracy kierowcy.

Należy pamiętać, że czas pracy kierowcy może zostać wydłużony jedynie po to, by dojechał on do bazy lub domu, a fakt ten powinien zostać udokumentowany wraz z dokładnym opisem okoliczności najlepiej tuż po przybyciu na miejsce. Bardzo ważny jest także odpowiedni odpoczynek po wielu godzinach jazdy.

  • Po przedłużeniu czasu pracy o maksymalnie godzinę kierowca powinien skorzystać z odpoczynku tygodniowego skróconego, który trwa minimum 24 godziny.
  • Jeśli przedłuży on swój czas pracy o 2 godziny, bezpośrednio przed dodatkowym czasem spędzonym za kierownicą powinien odpoczywać przez 30 minut, a po dotarciu na miejsce skorzystać z regularnego tygodniowego odpoczynku, który trwa minimum 45 godzin.
 

 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).