Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Analizy danych

office | Przestrzeń dla biznesu

Zjawisko upadłości przedsiębiorstw jako ważnego czynnika gospodarczego funkcjonuje w Polsce od kilkunastu lat będąc nieodłącznym elementem gospodarki rynkowej.
Dynamiczny rozwój gospodarczy wywołał silny wzrost liczby funkcjonujących przedsiębiorstw oraz konkurencji. Wynikiem przemian była między innymi upadłość jednostek nieprzystosowanych zarówno tych z wieloletnią tradycją jak i jednostek nowopowstałych. Zjawisko upadłości w Polsce pomimo znacznej stabilizacji gospodarczej nadal jest elementem znaczącym. Należy jednak zauważyć, że upadłość jest nieodłączną cechą gospodarki rynkowej, traktowane jako pewien naturalny regulator systemu gospodarczego. W literaturze wyróżnić można zatem zarówno pozytywne aspekty upadłości jak i negatywne. Statystyka strat jest bezdyskusyjna. Upadek firmy niesie jednak ze sobą w skali mikro cały szereg skutków negatywnych, zarówno ekonomicznych jak i społecznych. Straty ponoszą wierzyciele, firmy kooperujące, dostawcy, odbiorcy oraz sami właściciele podmiotu upadłego Nie sposób jednocześnie w jednostkach monetarnych ocenić strat społecznych wywołanych upadłością przedsiębiorstw oraz likwidacją miejsc pracy. Sytuacja taka miała miejsce powszechnie w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Upadłość jest zagadnieniem w praktyce trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Istnieją bowiem dwa podejścia: upadłość z punktu widzenia ekonomii oraz upadłość z punktu widzenia prawnego. W wielu przypadkach te dwa elementy nie następują jednocześnie. Upadłość przedsiębiorstwa poprzedzona jest zwykle długotrwałym kryzysem zarówno organizacyjnym jak i finansowym. Negatywne skutki społeczne oraz gospodarcze upadłości powodują, iż precyzyjna analiza czynników determinujących zagrożenie upadłością jest ważnym elementem zarządzania, pozwalającym na wdrożenie procesów naprawczych z odpowiednim wyprzedzeniem. Bezpośrednia przyczyna upadłości to niewypłacalność przedsiębiorstwa, jednakże przedmiotem modelowania są w głównej mierze czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne czasowo znacznie poprzedzające stan niewypłacalności. Jednoznaczne zdefiniowanie tych czynników oraz wyprzedzenia czasowego w jakim występują jest podstawowym elementem budowy skutecznego modelu prognostycznego. Przewidywanie upadłości jest możliwe tylko w przypadku znajomości wartości wskaźników oraz zastosowaniu odpowiedniego modelu prognostycznego.
Statytsyka i analiza danych wykształcają procedury badania testowego poprzez obiektywizację, standaryzację i normalizację narzędzi badawczych oraz pomiar ich rzetelności i trafności.
---
Autorem artykułu jest Rafal
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).